Články Žhářský útok ve Vítkově

Žhářský útok ve Vítkově se odehrál v noci z 18. na 19. dubna 2009 ve městě Vítkov na Opavsku. Čtyři čeští neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zapálili pomocí tří zápalných lahví dům obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byli zraněni tři lidé, kteří v té době pobývali v budově. Nejvážněji byla zraněna dvouletá Natálie, která utrpěla život ohrožující popáleninytřetího a čtvrtého stupně na více než 80 % těla.

Policie ČR - Vítkov: případ objasněn

Severomoravští policisté objasnili případ, ke kterému došlo dne 18. dubna 2009 ve Vítkově na Opavsku. Tehdy neznámý pachatel nebo pachatelé vhodili do domu, ve kterém v té době spalo několik osob, včetně dětí, zápalné láhve. Vyšetřování případu bylo mimořádně náročné.
Policisté v rámci vyšetřování využili všechny moderní kriminalistické prostředky, metody a postupy. Od samého počátku pracovali precizně, nepodcenili žádnou získanou a samozřejmě ani vyhledanou informaci.
Ve středu 12. srpna 2009 zadrželi v ranních hodinách 12 podezřelých osob (některé z nich mají kriminální minulost). Jednalo se o 9 mužů a 3 ženy ve věku mezi 20 a 30 lety z regionu severní Moravy. Osm osob bylo po provedených výsleších propuštěno (nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit proti nim trestní stíhání).
Zbývající čtyři muži byli obviněni z trestného činu vraždy podle ustanovení § 219 odst. 2 písm. a),e),g) trestního zákona ve stadiu pokusu1. Všichni obvinění jsou nyní na základě rozhodnutí soudu ve vazbě. Obvinění jsou sympatizanti krajní pravice.
Někteří z obviněných se ke svým činům doznávají. Celou událost z osudné noci předem naplánovali. Vytipovali si rodinu z Vítkova. Neměli k ní žádný vztah. Věděli, že v rodině jsou a v domě, do kterého se chystají zápalné láhve vhodit, budou také děti. V ten den nakoupili knoty, zápalnou tekutinu a zajistili si lahve. Pod rouškou noci přijeli k domu a vhodili do třech předních oken zápalné lahve. Naskočili do auta a z místa odjeli.
Vzhledem k závažnosti spáchaného skutku se na akci podíleli také příslušníci zásahové jednotky. Celkově se na zadržení zmíněných dvanácti osob podílelo kolem 150 policistů. Vše muselo klapnout do sebemenšího detailu. Byl využit také například vrtulník. Při a následně po zadržení bylo provedeno několik domovních prohlídek, při kterých policisté zajistili množství věcí.
Obviněním osob pro kriminalisty práce zdaleka nekončí. Je potřeba na případu i nadále intenzivně pracovat.

Souhrn základních informací z vyšetřování

V samotném počátku vyšetřování byl vyčleněn maximální počet kriminalistů a dalších osob2. Ve dne v noci byly na nohou současně i desítky lidí (zhruba 60 policistů). Již o dubnovém víkendu, kdy ke skutku došlo, se totiž rozjela mašinérie zjišťování, prověřování a vyvracení informací, včetně vyhodnocování stop zajištěných na místě činu. Postupem času přicházely ke kriminalistům různé důležité informace. Například, na základě chemické analýzy, kterou provedli specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje, bylo potvrzeno, že pachatel (nebo pachatelé) vhodili do domu zápalné lahve, ve kterých byl běžně dostupný automobilový benzin.
Opravdu mimořádně náročnou práci policistů je možné doložit například tím, že policisté kontaktovali přes 600 osob, které měly, nebo by mohly mít informace týkající se případu. Pod pojmem „kontaktovali“ si lze zjednodušeně popsáno představit postup zjištění identity osoby a určení místa jejího současného pobytu - ne všechny osoby totiž bydlí na uvedených, oficiálních adresách, mají stálé zaměstnání a podobně.
Získávání informací od těchto osob bylo důležité také z hlediska prověření motivu, který vedl pachatele ke žhářskému útoku. Kriminalisté museli prověřit několik verzí:

1. na samotném počátku byla verze z rasových důvodů (která se nakonec potvrdila)
2. stejně jako osobní i finanční motiv
3. Nebylo možné vyloučit ani náhodný kriminální delikt
4. Časem mohli kriminalisté vyloučit další možnou verzi – sebepoškození

Policisté oslovili v souvislosti s vyšetřováním také veřejnost se žádostí o poskytnutí jakýchkoli informací k případu. Ke kriminalistům zamířily desítky poznatků. Co se týká odměny ve výši 100 000 korun, kterou vypsalo vedení jedné z televizí, je v této chvíli možné říci, že nikdo neuvedl relevantní informaci, která by vedla k dopadení a usvědčení pachatele skutku. Nikdo z volajících ani nepodmiňoval sdělení informací slíbením odměny.
www.mvcr.cz (policie archív zpravodajství)

Poslední dny procesu

5.10.2010
Příchod do soudní síně: První jde jako vždy David Vaculík (26) dnes převlečen do nové košile. Zepředu pro soudní senát, státní zástupkyni se zmocněnci i obhájce běžná světlomodrá košile s kostkou, zezadu pro novináře vyšito Thor Steinar. Vaculík, věčně mlčící, k ničemu se zásadně nevyjadřující, zvládá své vzkazy a názory vysílat k veřejnosti prostě jinak. Tentokrát si už podruhé oblékl skandinávskou značku Thor Steinar, neonacisty oblíbenou natolik, že je její prodej v Německu zakázán.
Za ním vchází Jaromír Lukeš (26) zjevně dnes rozhodnut nezůstat za kolegou Vaculíkem v neonazi módě pozadu. Černé tričko s bílým nápisem Ragnarek, který propaguje kapelu hrající neonacistický hudební styl white power music a odkazuje k armagedonu ze skandinávské mytologie, při kterém své životy za lepší svět obětují i sami bohové. Ivo Müller (25) s Václavem Cojocaru (22) se provokovat nechystají. V běžných nažehlených košilích se snaží být spíše neviditelní a dostát své roli „pouhých“ pomahačů.
Zdroj: http://www.romea.cz/cz/zpravy/konec-zharu-posledni-dny-procesu-pripadu-vitkov

20.10.2010
Soudce povstává a čte rozsudek. Tresty vyrážejí dech. Čekalo se mnoho, obvyklá praxe ale je, že ne více než navrhuje státní zástupce. Pro Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše a Ivo Müllera dvacet dva let. Pro Václava Cojocaru dvacet let s přihlédnutím k jeho čistému trestnímu rejstříku.
Žádné jiné polehčující okolnosti soudní senát nezohlednil. Zároveň vyhovuje v plném rozsahu návrhu na odškodné pro malou Natálii, který činí devět a půl milionů korun, a odsuzuje obžalované k uhrazení léčebných nákladů zdravotní pojišťovně a škody na domě a majetku poškozených.
http://www.romea.cz/cz/zpravy/konec-zharu-posledni-dny-procesu-pripadu-vitkov

Okamžité odvolání Čtyři obžalovaní se okamžitě odvolali, a tak objemný spis zamířil do Olomouce k Vrchnímu soudu. V největší jednací síni ale bez mimořádných bezpečnostních opatření budou obžalovaní hájit to, že nejednali úmyslně a že dům, na který zaútočili považovali za neobydlený.
http://romove.radio.cz/cz/clanek/23786

Vrchní soud v Olomouci Předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Milan Kaderka dal v procesu s obžalovanými ze žhářského útoku ve Vítkově za pravdu svému ostravskému kolegovi. Výši trestů tří viníků (pro Davida Vaculíka a Jaromíra Lukeše po 22 letech a Václava Cojocaru 20 let odnětí svobody) ponechal stejnou, u čtvrtého Ivo Müllera snížil za projevenou lítost a spolupráci s policií o dva roky, také na 20 let.
Zdroj: http://www.romea.cz/cz/zpravy/rozsudek-pro-zhare-z-vitkova-az-na-malou-korekci-potvrzen

Podle české Antifašistické akce byli obvinění aktivní v neonacistických strukturách jako je Národní odpor nebo Autonomní nacionalisté.
Zdroj:www.antifa.cz

Dne 9. července 2012 byla na chatě ve Frenštátě pod Radhoštěm nalezena mrtvola soudce ostravského soudu Miloslava Studničky, který byl předsedou senátu v procesu se čtveřici neonacistů odsouzených za žhářským útokem ve Vítkově.

Reakce z Hradu "Ten celý případ žhářského útoku je samozřejmě hrůzný a nijak nechci obhajovat obžalované, ale hysterické informování o kauze je nepřijatelné. Podle mého názoru se jedná o nátlak a snahu narušit nezávislost soudu. Každý má právo na spravedlivý proces a soudci by neměli být takto vystavováni mediálnímu tlaku," řekl Hájek serveru. "Forma informování o této kauze mi připomíná mediální lynč jako v případě petice proti Heleně Vondráčkové či informování o procesech v padesátých letech," dodal.
Zdroj: http://www.lidovky.cz/hajek-primy-prenos-soudu-v-kauze-vitkov-pripomina-politicke-procesy-1jw-/zpravy-domov.aspx?c=A101006_182044_ln_domov_kim
Monitoring Antifa3: http://www.antifa.cz/content/vitkovsti-zhari-pod-lupou


1 Číslo paragrafu tr. činu vraždy je dnes jiné (po roce 2010)
2 Je běžné, že v souvislosti s takto složitým a médii sledovaným případem se vytvoří tzv. tým. Skupina složená většinou ze všech policejních složek potřebných pro objasnění případu ( např. Kriminalisté s místní příslušností, Specialista na národnostní a etnické menšiny, kriminalisté z oddění vražd, vyšetřovatel spolupracující se Státním zástupcem, policista z tiskového apod. Specialisté na extremismus, specialisté z ÚOOZ apod). Při zatýkání se i z důvodu bezpečnosti týkající se policistů nebo dalších přítomných osob většinou používá speciální policejní složka (např v minulosti: Stálá pořádková jednotka (SPJ), Pohotovostní motorizovaná jednotka (PMJ), a při závažné násilné činnosti URNA. Jako policista zařazený na tč. Obvodním ředitelství policie, Služba kriminální policie a vyšetřování na 1. oddělení - násilí jsem koncem 90 let minulého století měl přidělenou vraždu na Praze 5. Byl jsem zařazen do týmu na tč.Správě hl.m. Prahy oddělení vražd. Vedl jsem spisový materiál, byl v kontaktu s vyšetřovatelem a spolupracoval jsem s celým týmem až do ukončení případu. Většinou vedou tým specialisté na vraždy.
3 Při analýze si uvědomnte, že se jedná o anarcho-antifašisty a jsou zaujatí :-)

Zpět