Články Rozsudek Nejvyššího soudu nad zpěvákem skupiny Imperial
Brno/České Budějovice - Za údajně rasistické texty českobudějovické kapely Imperium si její zpěvák Michal Moravec odpyká tři roky ve vězení.
Moravcovo dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS). Rozhodl bez veřejného jednání. Podrobnosti z odůvodnění soud zatím nezveřejní. "Nejprve je nutné doručit rozhodnutí účastníkům řízení," vysvětlil mluvčí NS Petr Knötig.
Moravec v dovolání neúspěšně žádal, aby soudci zrušili rozsudky Okresního a Krajského soudu v Českých Budějovicích. Nyní mu zbývá už jen spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost.
Moravcovi hrozilo až osmileté vězení. Dostal ale trest na samé spodní hranici sazby. Obžaloba Moravce vinila také z řízení pod vlivem alkoholu, za které mu soudní senát uložil dvouletý zákaz řízení.

Odkazy na 'Vůdce' a 'bílou revoluci'
Moravec byl shodou okolností zatčen při velké policejní razii proti organizátorům neonacistických koncertů. Nyní projednávaný trest se ale týká staršího prohřešku. Podle obhajoby se Moravec ničeho nedopustil, texty prý nic závadného neobsahovaly, navíc jsou špatně srozumitelné.
Obžaloba tvrdila, že Moravec nechal vyrobit CD nosiče s texty oslavujícími nacionální socialismus. Nesly název Triumph of the Will, což je také jméno propagandistického filmu režisérky Leni Riefenstahlové o sjezdu NSDAP v roce 1934 v Norimberku. Nahrávky pak Moravec částečně sám šířil a propagoval veřejnými produkcemi. V bookletu CD je text o 'Vůdci', jehož myšlenky, slova a činy nesmí být nikdy zapomenuty. Kapela také například v angličtině zpívala 'bílá revoluce - jediné řešení' a 'mohutná léta železného orla'.
Moravec v přípravném řízení uvedl, že kapela nezpívá bílá revoluce, tedy 'white revolution', ale psaná revoluce - 'write revolution'. Prý má v angličtině špatnou výslovnost. Tvrdil také, že železný orel je už starověký symbol a on nemůže za to, že ho nacisté převzali. Zdroj: aktualne.cz Zpět